2013. június 18., kedd

Fontosabb tudni valók az Afrikai fehérhasú törpesün tartásáról

Gondolom már az előző blogbejegyzésekben láttátok hogy néz ki egy Afrikai Fehérhasú törpesün. De gondoltam azért egy kis ismertetőt  írok róluk.

Lássuk :)

Származása:
 Afrikából származik. Bár latin neve megegyezik a fehérhasú sünével, mégsem beszélhetünk egy fajként a kettőről, a háziállatként tartott változat ugyanis a fehérhasú és a mediterrán sün (Atelerix algirus) hibridje. Ennek a keveredésnek köszönhetjük az algerian típusú (Két alapvető típus létezik törpesünéknél, az algerian (algériai) és a fehérhasú. A fehérhasú a "sztenderd", azt semmilyen formában nem szokás jelölni, tehát ha a színben nincs ott az "algerian" kifejezés, az automatikusan fehérhasú típusú sünt jelent) sünöket.

Viselkedése: 
Sokkal bátrabb, önérzetesebb, könnyebben barátkozik, és határozottan tolakodóbb, mint a rágcsálók többsége. Igaz, nem arról híres, hogy szeret órákig kézben lenni (bár ilyen is akad), de kíváncsi természetének és egyedi hozzáállásának köszönhetően mindig jó kedvre deríti a munkában vagy iskolában elfáradt gazdit. A sünök éjszakai állatok; rossz alvóknak nem ajánlott a hálószobába tervezni a süni elhelyezését, mivel elég nagy zajt tudnak csapni éjjeli tevékenykedésük során. A nappalt bármilyen zajban képesek végigaludni, viszont ilyenkor a fizikai macerálásért még a legkedvesebb sünik is borzasztóan mérgesek tudnak lenni. A legszebb álmukból felzavart sünik hajlamosak a gőzmozdonyszerű puffogáson kívül komoly szúrásokkal is nyomatékosítani, hogy hagynunk kell őket aludni. Alapesetben viszont a sün - minden híresztelés ellenére - nem szúr, tüskéit a testére simítva hordja, ismerősök társaságában esze ágában sincs kimereszteni azokat. Ha megijed, vagy kifogásolja a jelenlétünket és azon szándékunkat, hogy megzavarjuk valami nagyon fontos tevékenységben, puffog és elbújik a homloktüskéi mögé, de egy kézhez szoktatott süni meg is elégszik ennyi figyelmeztetéssel. Harapásra egyáltalán nem hajlamosak, és teljesen labdává gömbölyödni is ritkán szoktak.
Afrikai állatok lévén télen sem hibernálódnak (ne is kísérletezzünk az altatásukkal, végzetes lehet számukra), de a hideg és a rövidebb nappalok közeledtével sokkal többet alszanak, kevesebbet esznek, és a lakosztályukat is kevésbé rendezik át, mint egyébként.
Egyéb információ:
Maximális élethossz:8-9 év
Testsúly:255-540 gramm
Testhossz:17-24 cm
Ivarérettség - hím:7-9 hetes kortól
Ivarérettség - nőstény:8-12 hetes kortól
Első fedeztetés - nőstény:5-12 hónapos kor között
Ajánlott maximális vemhesség:2 / év
Átlagos vemhességi idö:34-36 nap
Kölykök száma:általában 3-5, maximum 9
Szemnyitás:14-16. nap
Elválaszthatóság:5-7. hét
Felnött szín kialakulása:9. hét (egyes színeknél még később)
Optimális tartási hőmérséklet:szobahőmérséklet (22-25°C körül)
Hibernáció:10 °C alatt (életveszélyes!)

Felszerelés: (Erről külön bejegyzésben bemutatom a saját felszereléseimet :) )
Ketrec vagy terrárium: Ennek nagysága 100X50- es legyen 
Etetőtál: két darab egy a száraztápnak egy a további ételeknek
Itató: Vagy egy tál vagy golyós itató
Búvóhely: Mint minden állatnak, a süninek is szüksége van búvóhelyre, azonban hogy ez mi legyen, az teljesen rajtunk múlik. Kivájt farönk, cipősdoboz, előre gyártott házikó, felakasztható görénybújó - bármi megfelel a célnak, ahova sünink nappal el tud rejtőzni. 
Általában szeretik a puha dolgokat; adhatunk a süninknek rongyot, kiszuperált sapkát, vagy bármit, amit nem sajnálunk, hamarosan az lesz a kedvenc búvóhelye.

Alom: forgács és macskaalom

Játékok: mókuskerék, wc-papír guriga

Szállítódoboz

Etetés:

Száraztáp

A kedvencként tartott sünik etetésének alapja a jó minőségű felnőtt száraz macska-, kutya- vagy görénytáp. Legtöbben a cicatápot ajánlják, nálunk is bevált, azonban hízásra hajlamos egyedeknél jobb választás a kutyatáp, alacsonyabb zsírtartalma miatt. A Vitakraft forgalmaz kifejezetten sünöknek készült száraztápot is, de mivel egyrészt keleti sünök számára készült, másrészt viszonylag gyakran okoz kisebb-nagyobb betegségeket a törpesünöknek (emelett az ára sem mondható kedvezőnek), én nem javaslom.
Lehetőleg minél kisebb szemű tápot válasszunk (kutyatápnál a "mini" méretkaregóriás tápok ilyenek), de kerüljük a kölyköknek készülteket, ezek összetétele ugyanis nem megfelelő még a kölyök süniknek sem. Áztatni nem szükséges, sőt kerülendő; a száraz táp rágása kifejezetten jót tesz a fogaknak. Adagolása egyszerű: mindig legyen a süni előtt.
Ajánlott márkák: Hill's (mi ezt esszük), Orijen, Eucanuba, Happy Dog

Konzerv, bébiétel

Konzervekből a sün- illet a macskakonzerv a legmegfelelőbb 1-2 süninek, mert csak ezekből van olyan kicsi kiszerelés, ami nem romlik meg, mielőtt elfogyna. Természetesen ha kutyát tartunk, akkor kutyakonzervet is tálalhatunk. Itt nem olyan fontos a minőség, hiszen a konzervtápok nagyrészt vízből állnak, szárazanyag-tartalmuk nem túl magas.
A különféle bébiételeket általában nagyon szeretik a sünik, és kiválóan lehet beléjük önmagában kevésbé népszerű, ám szükséges ételeket (pl. zöldség, gyümölcs) keverni amellett, hogy általában önmagukban is tartalmazzák ezeket. Lefagyasztva (pl. jégkockatartóban) sokáig tárolható.

Zöldség, gyümölcs

Bár a mesékből jól ismerjük a hátán almát cipelő sünit, ez a kép a valóságban nem állja meg a helyét. A sünik táplálékának természetes körülmények között csak kb. 10-15%-a gyümölcs; ezt az arányt nekünk is biztosítanunk kell számukra. Többek között almát, banánt, barackot, dinnyét, tököt, répát, paprikát szeretnek enni, de szinte bármit kipróbálhatunk a nagyon savas vagy cukros és apró magos dolgok kivételével (tilos pl.: szőlő, citrom, narancs, hagymák).

Élő eleség

Mivel a sünök alapvetően rovarevő állatok, nagyon fontos számukra az élő eleség; legjobb, ha minden másnap kapnak. Állatkereskedésekben kapható lisztkukacot, gyászbogárlárvát, sáskát, tücsköt, csótányt adhatnunk nekik, emellett nagyon szívesen fogyasztják a naposegeret is.
Légylárvát ("csontit") nem ajánlott etetni velük, hiába könnyen beszerezhető. Földigilisztát és csigákat elvileg ehetnek, azonban nehéz biztosan fertőzésmentes forrást találni, amellett néhány faj kimondottan mérgező a sünökre nézve, ezért inkább ne kísérletezzünk velük.
Élő eleség adagolása egy sünnek:
  • naposegér: heti 1 db
  • gyászbogárlárva: 5-10 db (5 a kölyköknek és a téli passzívabb időszakban a felnőtteknek, egyébként 10)
  • lisztkukac: 1-3 kiskanálnyi (tökéletes nasinak, jutalomfalatnak is, akár minden nap kaphatnak pár darabot)
  • sáska, tücsök, csótány: méretüktől függően néhány darab

Házikoszt

A fentieken túl változatosabbá tehetjük sünink étrendjét különféle főtt húsokkal (hal, csirkehús, szív, máj), főtt tojással, nyers darált csirkenyakkal. Ezeket különféle zöldségekkel, bébiétellel keverhetjük is, természetesen sünink ízlésének megfelelően.

Nasik :)

Ha kedveskedni szeretnénk a süninknek valami igazán finom falattal, akkor adhatunk neki szárított halat (tápértéke gyakorlatilag nulla, fogyókúrás kaja, de imádják), vagy egy-egy falat kekszet, babapiskótát vagy más hasonló édes tésztát (tényleg csak ritkán, a sok cukor nem tesz jót nekik). Keverhetünk olcsó, sokféle ízű tápot is a normális tápba, és válogathatunk a kutyáknak-macskáknak készült jutalomfalatokból is. Állatkereskedésekben kaphatunk viaszmolylárvát is, amit édes íze miatt nagyon szeretnek, de borzalmasan hízlal, így ebből is csak ritkán ajánlott 2-3 darabot adni a süninek.

Mivel NE etessünk?

A sünök laktózérzékenyek, ezért tejet, laktózos tejterméket soha ne adjunk nekik, mert erős hasmenésük lehet tőle, amitől elpusztulhatnak! Kerüljük az édességeket, fűszeres ételmaradékokat is, illetve a rágcsáló- és madártápokat.

Megfázás és egyéb légúti betegségek


Információk, megelőzés: A törpesünök - afrikai állatok lévén - elég érzékenyek a hidegre, tehát lehetőség szerint óvnunk kell őket a huzattól és az alacsony hőmérséklettől. 22-23 fokban is képesek megfázni, ezért télen mindenképpen adjunk nekik egy vastagabb sapkát, rongyot, ha nem tudjuk kifejezetten melegen tartani a helységet, ahol laknak. A fürdetést is jobb, ha kevésbé hideg évszakokra időzítjük, bár még nyári kánikulában is alaposan meg kell őket szárítanunk, hogy biztosan elkerüljük a bajt.
Tünetek és kezelés: A megfázás rendszerint tüsszögés, esetleg orrfolyás formájában jelentkezik; ez egy enyhe, általában állatorvos nélkül is kezelhető betegség. Tegyünk a süni ivóvizébe pár csepp mézet (kb. 80-100 ml-be egy cseppet) vagy citromlevet, és természetesen próbáljuk őt minél melegebben tartani. Kamillás gőzöléssel is rásegíthetünk a gyógyulásra - ez legfőképpen akkor hasznos, ha az orra is folyik a süninek. Ha a tünetek nem enyhülnek 2-3 napon belül (általában el is múlnak ennyi idő alatt), akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, nehogy nagyobb baj legyen. Ha a tünetek később visszatérnek, általánosíthatjuk a mézes vizet a téli hónapokra, nagyon hatásos megelőzés.
Ha a süni furcsa (sípoló vagy más, nem megszokott) hangon kezd lélegezni, puffogni, esetleg étvágytalanná vagy rosszkedvűvé is válik, az komolyabb betegségre utal, mindenképpen forduljunk vele orvoshoz.

Bőr- és szőrproblémák

Információk, megelőzés: Az ilyen jellegű problémák fő okozói a rossz almozás, a vitaminhiány vagy az élősködők. Általánosságban akkor járunk a legjobban, ha tapasztaltabb süntartók, tenyésztők által kipróbált és javasolt almot használunk, amivel másoknál nem volt gond. Ugyanígy az étrendet is igyekezzünk a tenyésztőtől kapott információk alapján összeállítani, hogy biztosan minden szükséges tápanyaghoz a megfelelő mértékben jusson hozzá a süni. Emellett nagyon fontos a rendszeres élősködőirtás: háromhavonta (ha kijár a szabadba a süni, akkor havonta) kezeljük külső és belső élősködők ellen, pl. Stronghold cseppel.
Tünetek és kezelés: Ha a süni bőrén ismeretlen eredetű sebet találunk, csomókban hullik a szőre, foltokban hiányzik a tüskéje, vagy bármilyen egyéb elváltozást fedezünk fel, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz. Az ilyen problémáknak ezer oka lehet a vegyszerezett forgácstól a gombáig és atkáig, amiket nehéz megkülönböztetni, ha még nem volt dolgunk velük, ezért mindenképpen szükséges, hogy szakember is lássa a sünit.
A kisebb sebeket esetleg megpróbálhatjuk otthon is kezelni, ha nem gennyesek, nem terjednek, és csak 1-2 van belőlük. Kamillával, körömvirággal, babakenőccsel kezeljük naponta többször, de figyeljünk, hogy ne nyalja le a süni a krémet - sok baja nem lesz tőle, csak épp nem fog hatni. Ha 3-4 nap alatt nincs látható javulás, vagy újra meg újra előkerül a seb, akkor valami olyan oka van, ami még mindig a süniben vagy a környezetében van, tehát be kell vonnunk az állatorvost is.
A rossz tapasztalatok miatt meg kell említenem, hogy a Fit+Fun forgácsra sok süni érzékeny, így ha ilyet használunk, és a sünin megjelennek a fenti tünetek, első körben váltsunk egy másik márkára (pl. Multifit), lehet, hogy ennyi meg is oldja a problémát.

Emésztési problémák

Információk, megelőzés: A változatos és biztonságos étrend az alapja az emésztési problémák elkerülésének; igyekezzünk sokféle, kipróbált ételt adni a süninek, megfelelő arányban. A fertőzések ellen a tálak rendszeres tisztán tartásával és a romlandó ételekre történő odafigyeléssel védekezhetünk.
Külön kiemelendő a Vitakraft által gyártott süntáp, ami a fehérhasú sünök táplálására kimondottan alkalmatlan (keleti sünök számára készült, nekik pedig teljesen mások az igényeik), sokszor okoz bélgyulladást, így ezt lehetőség szerint hagyjuk ki a sünik étrendjéből.
Tünetek és kezelés: A leggyakrabban előforduló elváltozás a hasmenés, vagy a zöld, nyálkás széklet. Néhány süni stressz hatására is produkálja ezeket a tüneteket, például ha más betegség miatt kezelésre szorul, de ez csakis a közvetlen stresszhatás fennállása alatt fordul elő. Ha a süni egyedül, éjszaka is hasmenést vagy egyéb furcsaságot produkál, akkor először próbáljunk némi Normaflore-t (probiotikum) keverni a vizükbe, kb. 1 literhez egy tartályt. Ha ez sem segít, vagy ha a sün szemmel láthatóan beteg, étvágytalan, nagyon hígat kakil stb., mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.
Ritkán (főleg egyoldalú táplálkozás esetén) előfordulhat, hogy a süninek székrekedése lesz, ezt mindenképpen állatorvossal kell kezeltetnünk a lehető leghamarabb.

Elhízás

Információk, megelőzés: Az elhízás leginkább hajlam kérdése, bár a nem megfelelően megválasztot táp és a túl sok élő eledel is nagyban hozzájárulhat a süni túlsúlyossá válásához. Sajnos a tapasztalatok szerint szinte mindegy, hogy mennyit mozog a süni, mert ha olyan típus, akkor úgy is el fog hízni, ha minden éjjel órákat teker a futókerékben.
Tünetek és kezelés: A legbiztosabb jele annak, hogy egy elhízott sünnel van dolgunk, az az, ha a süni nem képes teljesen összegömbölyödni. Persze egy jól nevelt sün ilyet eleve ritkán csinál, de néha nem árt tesztképpen gombócba ijesztenünk őket. Ha tökéletesen zárt labdát alkot, nem látszik semmije, csak egy kis mélyedés mutatja, hol is fogja kidugni az orrát, akkor jó kondiban van a sünink. Ha azonban hiába igyekszik, nem tudja a fejét is eldugni, akkor itt az ideje egy kis fogyókúrának.
Első körben fontos, hogy minél alacsonyabb zsírtartalmú tápot válasszunk - de persze ne a minőség rovására, és itt is érvényes, hogy normál, felnőtt állatoknak való tápot keressünk, ne light-ot. A kutyatápokban általában jóval kevesebb a zsír, mint a macskatápban. Emellett a táp mennyiségét is fontos kontrollálni, gond nélkül adhatjuk a süni által normál esetben elfogyasztott mennyiségnek csupán a felé t egy pár hétig. Az élő eleséggel sem árt vigyázni, legjobb, ha abból is kb. fele adagot kap a süni. Ettől még nem fog éhezni, de a szervezete kénytelen lesz a felhalmozott tartalékokat is felhasználni.
Ha sikerült a süni súlyát csökkentenünk, és megfelelő kondícióba hoztuk, akkor is fontos, hogy ne álljunk vissza az eredeti etetési rendre, mert annak csak újabb elhízás és újabb fogyókúra lesz az eredménye. Inkább mindig kicsivel kevesebbet kapjon, mint amennyit meg tud enni (tehát reggelre mindig legyen üres a tápostál), minthogy újra meg újra le kelljen dolgozni a felesleges dekákat.

Téli álom

Információk, megelőzés: A fehérhasú sünök téli álma nem kimondottan betegség, de életveszélyes állapot, ezért tudnunk kell, hogyan kezeljük. Megelőzni nem mindig tudjuk, a sünik egyszerűen érzékelik a telet, kimondottan meleg szobában is képesek téli álomba kezdeni, amit azonban semmiképpen nem hagyhatunk nekik, mivel a szervezetük nincs rá felkészülve, és gyakran nem ébrednek fel a hibernációból. A napos órák számának növelése (kislámpa égve hagyása sötétedéstől este 9-10-ig vagy akár tovább is) segíthet, főleg ha már ősztől elkezdjük, illetve ha lehetőségünk van "padlófűtést" beépíteni a süninknek (természetesen úgy, hogy ne férjen hozzá semmiféle kábelhez), akár ideiglenesen is, ha már megpróbálkozot a hibernációval, az is sokat javíthat a helyzeten. A tapasztalatok szerint számít az is, hogy mennyire van nyugodt helyen a sün; egy mozgalmasabb szobában kevésbé van ingerük hibernálódni, ha pedig legalább kettőt tartunk együtt, az kész főnyeremény. Ők pont akkor "zaklatják" egymást, amikor mi éppen alszunk, a folyamatos járkálás és piszkálódás miatt pedig egyik sem fog tudni nyugodtan hibernálódni - hacsak nem egyszerre szeretnék elkezdeni, de erre nagyon kicsi az esély, főleg mivel nem is mindegyikük hajlamos rá.
Tünetek és kezelés: Ha reggel a sünit nem is látjuk, mert a kuckójában alszik, intő jel lehet, hogy nem garázdálkodott annyit a helyén, nem ivott vagy evett sokat; ha ilyet látunk, mindig legalább bökjük meg a sünit, hogy reagál-e, még jobb, ha kézbe is vesszük. Ha a hasát, lábait hidegnek találjuk, esetleg remegősen is mozog, de ébren van, akkor szerencsénk van, mert csak megpróbált hibernálódni, de megzavartuk benne. Ilyenkor ki kell venni a sünit, megetetni, megmozgatni, femelegíteni, különben visszatesszük és folytatja a hibernálódást. Érdemes pár óránként ellenőrizni, és inkább sűrűn keveset foglalkozni vele, mint egyszer este kiengedni egy hosszú sétára. Ha sehogy nem tudjuk felébreszteni, nem gömbölyödik ki, nem puffog, de szemmel láthatóan él, az biztos tünete annak, hogy téli álomba kezdett. Ilyenkor a légzés lelassul, a vérkeringés is minimális lesz, tehát a süni elég hideg benyomást kelt. Mindenképpen próbáljuk meg felkelteni, melegítsük a radiátoron, infralámpával, beszéljünk hozzá, piszkáljuk, minden elképzelhető módon maceráljuk. Ha sehogy nem megy a felébresztése, megpróbálhatjuk langyos víz alá dugni; általában felébred attól, hogy nem kap rendesen levegőt, azonban ez veszélyes művelet, hiszen könnyen tüdőgyulladást kaphat a vízbe merítéstől, ami szintén halálos lehet, tehát igyekezzünk kíméletesebb módszerekkel felébreszteni. Ha mégis erre került a sor, tökéletesen szárítsuk meg a sünit, adjunk neki extra meleg rongyokat, és az első gyanús jelre vigyük állatorvoshoz.

WHS - roskatag sün szindróma

Információk, megelőzés: Fontos megjegyezni, hogy ez a betegség egyelőre csak külföldön okoz gondot, a magyar tenyészállományban még nem fordult elő egyetlen WHS-es eset sem, de mivel az ördög nem alszik, álljon itt egy rövid ismertető.
A WHS egy genetikai betegség, megelőzése a tenyésztők feladata, a megfelelő helyről származó tenyészállatok kiválasztásával minimálisra tudják csökkenteni a betegség jelenlétét. Azonban mivel igen hosszú lappangási ideje van (leggyakrabban 18-24 hónapos kor között jelentkeznek az első tünetek), ez nem egyszerű feladat.
Tünetek és kezelés: A betegség alapvetően bénulást okoz, általában a hátsó lábaktól kezdődik, és lassan szétterjed az egész testen, míg végül a süni teljesen mozgásképtelenné válik. Kezelés terén nem sokat tehetünk, a lassan romló állapotú sün életminőségét tudjuk javítani, amíg érdemes, de sajnos a WHS minden esetben halállal végződik.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése